"Nie ma dzieci - są ludzie"

Na weekend postanowiłam podzielić się kilkoma - moimi ulubionymi - Korczakowymi myślami. Kiedy znalazłam te cytaty, długo myślałam nad tym, ile racji miał Korczak. Jak mądrym człowiekiem był. Rzadko spotykana, zupełnie naturalna wiara w człowieka. I te absolutnie słuszne zasady, którymi człowiek powinien się w życiu kierować... Brakuje mi takich ludzi współcześnie.


Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. [...]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź. 


Dziecko jest małe, lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić się, zniżyć ku niemu.

Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne. Konsekwentnie, krok za krokiem dąży, aby uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego zadań i zamierzeń. Grzeczne, posłuszne, dobre, wygodne, a bez myśli o tym, że będzie bezwolne wewnętrznie i niedołężne życiowo.

Nie tak ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało, żeby miał zamiłowanie.

Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi.

Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi.

Nie – czy mądre, raczej – jak mądre.

Czy oddajesz dziecku, co od rodziców wzięłaś, czy tylko pożyczasz, by odebrać, zapisując skrzętnie i obliczając procenty?

Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…


Niekiedy rodzice nie chcą wiedzieć tego, co wiedzą – i widzieć tego, co widzą.

Niemowlę bada swe ręce. Prostuje, wodzi w prawo i w lewo, oddala, zbliża, rozstawia palce, zaciska w pięść, mówi do nich i czeka na odpowiedź, prawą chwyta lewą rękę i ciągnie, bierze grzechotkę i patrzy na dziwnie zmieniony obraz ręki, przekłada ją z jednej do drugiej, bada ustami, natychmiast wyjmuje i znów patrzy powoli, uważnie. [...] Ono nie bawi się: miejcież do licha oczy i dostrzeżcie wysiłek woli, by zrozumieć. To uczony w laboratorium, wmyślony w zagadnienie najwyższej wagi, a które wyślizguje się jego rozumieniu.


...szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę.

Dla jutra lekceważy się to, co dziś [dziecko] cieszy, smuci, dziwi, gniewa, zajmuje. Dla jutra, którego ani rozumie, ani ma potrzebę rozumieć, kradnie się lata życia, wiele lat.

Kto gruntownie nie przemyśli zagadnienia zakazów i nakazów, gdy jest ich mało, nie ogarnie, zgubi się, gdy ich będzie wiele.

Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.

Dusza dziecka jest równie złożona jak nasza, pełna podobnych sprzeczności, tragicznie zmagająca się z odwiecznym: pragnę, ale nie mogę, wiem, że należy, ale nie podołam.

Wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil, łzawym wzrokiem nieraz patrzeć będzie na walkę anioła z szatanem, gdzie biały anioł tryumf odnosi.

Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.

Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć. 

Dzieci stanowią dużą odsetkę ludzkości, ludności, narodu, mieszkańców, współobywateli – stali towarzysze. Były, będą i są.

Dziecko jest istotą rozumną, zna dobrze potrzeby, trudności i przeszkody swojego życia. Nie despotyczny nakaz, narzucone rygory i nieufna kontrola, ale taktowne porozumienie, wiara w doświadczenie, współpraca i współżycie.

Dziecko nie jest głupie, głupców wśród nich nie więcej niż wśród dorosłych. 

...dać dziecku całe powietrze, słońce, całą życzliwość, jaka mu się należy, niezależnie od zasług czy win, zalet czy przywar.


17 komentarzy:

 1. Mnie wkurza tekst "dzieci i ryby głosu nie mają". A dzieci to przecież mali ludzie, trzeba je szanować tak samo jak dorosłych, a może nawet bardziej, bo są słabsze i od nas zależne.

  "Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi." Taką sentencję oprawioną w ramki powinni dokładać do wyprawki dla maluszka w szpitalu. Dużo rodziców o tym zapomina... moi też często zapominali. W zamian można usłyszeć"nie dasz rady, nie umiesz Kasia/Zosia/Asia jest lepsza, ma lepsze oceny/warkocze/zeszyty/zachowanie"
  Staram się wyciągać wnioski i nie popełniać takich błędów. Dziękuję za te cytaty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O te wnioski, o tę naukę właśnie chodzi. My już zyskałyśmy, bo wiemy, bo rozumiemy te słowa. Bo wiemy jak są ważne i prawdziwe :)

   Usuń
 2. Korczak pięknie pisał o dzieciach a jego podejście jest nadal żywe. To co mnie martwi to doniesienia jakoby Korczak był pedofilem. Ponoć są osoby świadczące o tym. Ciężko mi się do tego odnieść bo nie wiem na ile to rzetelna informacja. Nie dociekam, bo chyba w tym przypadku wolę nie wiedzieć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze słyszę!!! Nie wierzę w to! Człowiek o takiej wrażliwości i takim podejściu do dzieci nie mógł być potworem!

   Obyśmy nigdy nie zapomnieli o Jego podejściu. Możemy naprawdę wiele się od niego nauczyć.

   Usuń
  2. Tak krotko, ale mam nadzieje, tresciwie. Czy pedal, pedofil poszedlby ze swoimi "zabaweczkami" dobrowolnie na smierc? Nie sadze.

   Usuń
 3. Piękne. W Głogowie jakiś czas temu na ławkach w parku i na skwerach pojawiły się laminowane tabliczki z cytatami J. Korczaka. Nieszablonowa forma przybliżenia jego myśli spacerującym mamom i dziadkom ;-) Oczywiście, jak to u nas, mienie publiczne jest niczyje i można niszczyć, zdzierać... niewiele tabliczek się ostało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł rewelacyjny, szkoda tylko, że głupota jest tak wielka :(

   Usuń
 4. Życiorys i poglądy Janusza Korczaka poznałam na drugim roku studiów. Na jednym z przedmiotów oglądaliśmy film o Nim i muszę przyznać, że miałam łezki w oczach oglądając go. Bardzo poruszyła mnie postać Pana Doktora i jego filozofia życia. Wielka szkoda, że w obecnych czasach tylko nieliczni wiedzą kto to był Janusz Korczak i tylko oni postępuje według jego światopoglądu.
  "Kiedy śmieje się dziec­ko, śmieje się cały świat"- to jeden z moich ulubionych cytatów, który utkwił mi w pamięci. Krótki, ale jakże prawdziwy i wymowny.
  Paula.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię te słowa, bo to w 100% prawda. Nie można przejść obojętnie zarówno obok płaczu, jak i śmiechu dziecka.

   Usuń
 5. Mądre, prawdziwe... Od razu inaczej człowiek spogląda na dziecko. W dzisiejszych czasach trzeba nam więcej takich Korczaków!

  PS.
  Mniej mnie ostatnio w blogowym świecie, ale nie oznacza to, że do Was nie zaglądam! Czytam każdego posta u Ciebie, niestety nie zawsze starcza siły i czasu by coś napisać, skomentować. Mam nadzieję, że się nie gniewasz. ;)
  PS. 2
  'Chodzi' za mną ten serniczek, o którym ostatnio pisałaś! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Ci Aniu, właśnie przypomniałaś mi dlaczego tak chętnie tutaj zaglądam. Buziaki dla Szymka Dorota

  OdpowiedzUsuń
 7. Aniu, mądre i piękne to słowa, szkoda że w codziennym zabieganiu brak nam nieraz cierpliwości i czasu, ale chwila mądrej lektury przypomina co jest tak naprawdę najwazniejsze Buziaki MM :***

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki wielkie. Dzięki a wypisanie tych cytatów. Bardzo mądre.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniałe słowa, niezwykły człowiek. Dziękuję za zacytowanie ich. Czy mogę prosić o podanie bibliografii, z której korzystałaś. Chętnie kupię sobie tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowana większość pochodzi z pozycji "Jak kochać dziecko". Pozdrawiam!

   Usuń